Jak urządzić wnętrze we francuskim stylu?

Większości z nas, Francja kojarzy się z romansem, luksusem i wykwintnym smakiem. Wspaniałość zamków i dawnego życia arystokracji porusza wyobraźnię do dziś. Jeżeli lubisz wyrafinowane wnętrza przywołujące na myśl przepych i bogactwo, to styl francuski jest idealny dla Ciebie. Dowiedz się jak zastosować go przy urządzaniu domu.

Czym charakteryzuje się styl francuski we wnętrzach?

Jedną z głównych cech stylu francuskiego jest wysoki koszt urządzenia wnętrza – od mebli, aż po małe elementy dekoracyjne. Charakteryzuje się on sporą ilością tkanin: bogatymi draperiami z aksamitu i brokatu, które połączone są z lekkim i przejrzystym szyfonem. Styl francuski to także wszelkiego rodzaju sztukaterie, fryzy i rozety. Integralną częścią aranżacji wnętrz są lustra i obrazy w rzeźbionych ramach ze złoceniami lub w kolorze srebrnym i brązowym. Dodatkowo, jako akcesoria najczęściej używa się porcelany i kryształów.

Francuski styl wnętrza obejmuje różne oprawy oświetleniowe, takie jak kinkiety wykonane ze świeczników. Ważne jest jednak, aby pomieszczenie było wystarczająco przestronne z wysokimi sufitami i dużym oknem, zapewniającym wystarczającą ilość światła dziennego.

Jakie meble wybrać przy urządzaniu wnętrz w stylu francuskim?

Meble użyte w pomieszczeniach urządzonych w stylu francuskim powinny być równie wyjątkowe, jak wspomniane wcześniej dodatki. Dorze sprawdzą się drewniane i metalowe krzesła. Muszą one posiadać wdzięcznie zakrzywione nogi i oparcia. Stoły powinny znajdować się również na zakrzywionych, lecz cienkich nogach.

Fotele i sofy o wykwintnych kształtach powinny mieć metalowe elementy dekoracyjne. Najlepiej, aby ich tapicerka z najdroższych tkanin posiadała również wykwintne ornamenty. Nie ma potrzeby, aby wszystkie wybierane meble były w jednym kolorze. Najważniejsze, aby pasowały one do siebie. Mile widziane jest również zmyślne połącznie mebli różnych stylów i epok. Taka kombinacja stworzy wyjątkową atmosferę wnętrza.

Urządzenie wnętrza w stylu francuskim

Niezależnie od stosowanego stylu, ważnym elementem wykończenia wnętrz są ściany. W stylu francuskim powinny one być pomalowane farbami matowymi lub półmatowymi. Zdarza się również, że zamiast farby użyta została tapeta. Na tak wykończonych ścianach, często umieszcza się sporych rozmiarów ramy – najczęściej złote – w których znajdują się lustra lub obrazy.

Podłoga powinna być pokryta drogim materiałem. Najlepiej sprawdzają się: błyszczący ceramiczny granit, polerowany jasny kamień lub laminowany parkiet. Na jej powierzchni czasem kładzione są małe dywaniki z roślinnymi motywami.

Dodatki używane przy urządzaniu wnętrza

Jak zostało wcześniej wspomniane, najpowszechniejszą ozdobę wnętrz w stylu francuskim stanowią różnego rodzaju kryształy i porcelana. Często spotyka się porcelanowe figurki przedstawiające dawną francuską arystokrację. Równie dobrze sprawdzą się zdobione, metalowe szkatułki lub antyczne lusterka. Świetnie wyglądają również wypełnione kwiatami wazony, które ustawione są na ręcznie przygotowanych koronkowych serwetkach. Powszechne są także przeszklone gabloty, w których znajdują się porcelanowe naczynia. Doskonałymi elementem dekoracyjnym, za pomocą których można łączyć wszystkie zastosowane w pomieszczeniu odcienie, będą dekoracyjne poduszki z ręcznym haftem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *