Archiwa kategorii: Kuchnia

Kuchenna kiszka

Głównym problemem kuchni w większej części peerelowskich bloków – a tym samym również w kawalerkach – są ich fatalne proporcje. Zazwyczaj mamy tu do czynienia z pomieszczeniem stosunkowo długim i bardzo wąskim, czyli z tzw. kiszką. Specyfiką kawalerki jest natomiast to, że nie dość, że zazwyczaj jest kiszkowata, to na dodatek jest też wyjątkowo mała.

Sposobem najprostszym i często dziś stosowanym jest wyburzenie bądź częściowe wyburzenie ścianki oddzielającej kuchnię od pokoju i stworzenie przestrzeni jednolitej, o dużo lepszych proporcjach, a przez to bardziej funkcjonalnej.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by funkcjonalnie te przestrzenie pozostały jednak rozdzielone. W miejsce ścianki – albo jeszcze lepiej trochę obok, aby nadać kuchni właściwych proporcji – można postawić krótszy, niewysoki murek, który stanie się bądź to blatem, bądź to częścią wyspy kuchennej.

Zamiast ścianki działowej można się również pokusić o postawienie w jej miejscu podwójnie funkcjonalnego ażurowego regału, do którego dostęp będzie możliwy zarówno z pokoju jak i z kuchni.

Na niektórych półkach można zainstalować drzwiczki – staną się wtedy dostępne tylko z jednej strony. Podobnie „podwójnie funkcjonalna” może być też ścianka w której od strony kuchni zabudujemy szufladki, a z drugiej strony np. przywiesimy telewizor.

Osoby, którym mimo wszystko zależy na wyraźnym rozdzieleniu przestrzeni kuchennej i pokojowej mogą pokusić się o postawienie w jej miejscu (choć najlepiej nie na całej długości) ścianki z luksferów albo zamontowanie wieloskrzydłowych drzwi przesuwnych, którymi w razie potrzeby można oddzielić te przestrzenie nawet całkowicie.

Pozostaje jeszcze pytanie czy poza wyburzeniem ściany można zrobić coś z małą, kiszkowatą kuchnią. Otóż można, ale – pomijając wizualne tricki, które stworzą iluzję przestrzeni – można bardzo niewiele.

Najlepiej będzie prawdopodobnie zainwestować w sprzęty typu all-in-one, które zastąpią nam jeszcze np. cztery inne i tym sposobem znajdzie się trochę więcej miejsca na inny sprzęt.