Salon w stylu Hampton

Chcesz poczuć się w swoim salonie swobodnie? Jednak jednocześnie zależy Ci na tym, by sprawiał on wrażenie eleganckiego? Postaw na wnętrza charakterystyczne dla nadmorskiego stylu życia rodem z Long Island – styl Hampton to stanowczo najlepszy wybór dla Twojego salonu.

Czym jest styl Hampton?

Styl Hampton jest często mylony z francuskim stylem prowincjonalnym. Oba są równie eleganckie i wyrafinowane dzięki zastosowaniu miękkiej, neutralnej palety kolorów i drewnianych podłóg. Dlatego style te co do zasady dobrze ze sobą współgrają. Sama nazwa Hampton pierwotnie wzięła się od grupy wiosek znajdujących się na Long Island w stanie Nowy Jork. Aktualnie styl ten wykorzystywany jest w luksusowych nadmorskich rezydencjach.

Niektóre klasyczne architektoniczne elementy stylu Hampton obejmują zastosowanie: wysokich kasetonowych sufitów z odkrytymi belkami, drewnianych podłóg, neutralnych i inspirowanych oceanem kolorów, naturalnych materiałów i mnóstwa naturalnego światła.

Próbując określić kilka typowych cech stylu Hampton, można wskazać m.in. na:

  • wiklinowe lub trzcinowe meble oraz akcesoria,
  • niebiesko-białe dywaniki w paski lub miękki neutralny sizal,
  • przezroczyste tkaniny w odcieniach szarości i bieli,
  • duże wiszące lampy wykonane ze szkła i ozdobione mosiężnymi elementami,
  • sporych rozmiarów sofy z dużą ilością dekoracyjnych poduszek,
  • akcesoria i porcelana w niebiesko-białych kolorach

Jak urządzić salon w stylu hampton?

Urządzanie salony, tak samo jak każdego innego pomieszczenia, zaczynamy od wyboru koloru jakim pomalujemy ściany. Paleta dekoracyjna Hampton jest oparta na śnieżnobiałej warstwie farby o niskim połysku. To rozwiązanie jest jednocześnie nowoczesne i zarazem klasyczne. Tworzy ono przyjazne i przyjemne wrażenie.

Najlepszy efekt zastosowanej farby osiągany jest szczególnie dzięki zamontowaniu wielkich okien. Wpuszczają one do naszego salonu sporo światła i sprawią, ze będzie ono jasne.  Okna powinny zostać wykonane z drewna pomalowanego pół lśniącą farbą. Jeżeli posiadamy taras, to wyjście z domu koniecznie muszą stanowić sporych rozmiarów szklane drzwi, które po otwarciu zapewnią w naszym salonie przyjemny przewiew.

Po ścianach, przychodzi czas na podłogi. Idealny wybór dla salonu w stylu Hampton stanowią drewniane panele. Najlepiej sprawdzi się jasne drewno z szarymi odcieniami, lub takie pomalowane na biało. Nada to Twojemu pomieszczeniu beztroski styl wybrzeża, który cechuje się przyjemnym życiem jego mieszkańców. Na tak wykończonej podłodze warto jest umieścić dywanik z naturalnych włókien z juty i sizalu.  Może on być również utkany naturalnej bawełny lub wełny bielonej. Jeśli jednak koniecznie musisz zdecydować się na klasyczny dywan, to postaw na naturalne odcienie i proste tekstury.

Meble i dodatki w salonie

Wybierając meble do swojego salonu urządzonego w tylu Hampton nie powinieneś oszczędzać. Jest to przecież styl charakterystyczny dla luksusowych nadmorskich kurortów i rezydencji. W takich miejscach spotkasz się z głębokimi i miękkimi sofami. Są one zazwyczaj pokryte białymi lub lnianymi narzutami. Szafki i stoliki wykonane są z drewna i mogą zostać pomalowane na biało lub pozostawione bez pokrycia. Na tarasie możemy zaś umieścić stolik i fotele wykonane z trzciny lub rattanu. Kładzie się na nie pulchne, tapicerowane i wygodne poduchy.

Jeżeli chodzi o dodatki, to stanowczo należy zacząć od poduszek. Kładziemy je na sofie i fotelach. Jako, że stanowią one element dekoracyjny, mogą mieć trochę intensywniejszy kolor – najlepiej inspirowany oceanem – np. porcelanowy błękit lub perkal. Nad blatami stołów możesz umieścić lampy. Najlepiej, aby były one szklane i posiadały mosiężne elementy. Idealnym dopełnienie stanowić będzie porcelana i inne szklane dekoracje. Jeżeli chodzi o ceramikę, to koniecznie postaw na kolor niebieski i biały oraz kwieciste lub geometryczne wzory.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *