Styl Boho we wnętrzach

Masz już dosyć minimalizmu w swoich wnętrzach? Świetną alternatywę może stanowić nieprzesadzony styl Boho. Łączy on w sobie klasykę oraz tkaniny i inne elementy o etnicznych wzorach.

Styl Boho, czyli co?

Określenie Boho pochodzi od słowa „bohema” (w Polsce używanego zamiennie ze słowem „cyganeria”), czyli środowiska artystycznej awangardy, mającej swoje początki w XXI wieku, we Francji. Jego członkowie uznani zostali za prekursorów ruchów kontrkulturowych powstałych w XX w. Nic dziwnego, ponieważ przedstawiciele bohemy wyrażali siebie w sposób skrajnie ekstrawagancki. Właśnie tak urządzali też swoje wnętrza.

Początkowo z tego niecodziennego stylu czerpali projektanci mody. W XX wieku można było zobaczyć kreacje zbliżone do tych noszonych przez przedstawicieli paryskiej cyganerii. Dopiero po przemyśle ubraniowym przyszedł czas na interior design. Styl boho we wnętrzach przypomina trochę minimalizm, jednak w pewnych aspektach istotnie się od niego różni. Polega na użyciu znacznie ciemniejszych barw, które przełamywane są intensywniejszymi kolorami i wzorami.

Kolor podstawowy, czyli tzw. „baza”

Urządzając swoje wnętrza w stylu boho zacznij od wyboru prostego podstawowego koloru. Najlepiej, aby dla każdego pokoju był on inny. Idealną „bazę” stworzą ciepłe i ziemiste odcienie. Pozwolą one na użycie wyrazistych koloru we wzorach i dodatkach. To stworzy idealne i nieprzesadzone połączenie.

Wybierając kolor zdecyduj się na neutralne odcienie. Zadbaj, by kolor „bazy” był wystarczająco „wyciszony”. To pozwoli Ci stworzyć harmonijną i kojącą oazę o nowoczesnym wystroju. Jeżeli zaś wybierzesz zbyt jasny podstawowy ton, to może on w połączeniu z dodatkowymi barwami i wzorami stworzyć zbyt pstrokate lub jaskrawe połącznie. Wybór neutralnego tonu koloru postawy jest najlepszą opcją.

Pobaw się wzorami we wnętrzach

Chcąc stworzyć dekadencji charakter wnętrz, postaw na przenikanie się podobnych i przenikających się wzorów. Od wzorzystych, kontrastujących dywanów aż po kolorowe poduszki. Kluczowe jest, aby wzory tych elementów różniły się od siebie. Uznaj to za pewną formę zabawy, w czasie której łączysz i kontrastujesz różne kształty, rozmiary, style i wzory. Dzięki temu stworzysz wnętrze o awangardowym stylu bohemy, który charakteryzuje się różnorodnością.

Pamiętaj jednak, aby utrzymywać spójne połączenie motywów i kolorów. To pomoże uniknąć stworzenia niepożądanego wrażenia chaosu. Wybierz zestaw odcieni, do których możesz powracać i które możesz prezentować we wszystkich swoich elementach. Szczególnie dobrze sprawdzają się ciemniejsze, bardziej luksusowe kolory, takie jak: bordo, szmaragdowozielony lub ciemny fiolet.

Żywe kolory boho

Kiedy myślimy o artystycznym wystroju, często przychodzą na myśl jasne kolory i odważne barwy. Począwszy od różu, poprzez purpurę, aż po pomarańcze i zieleń – im śmielej, tym lepiej. Jaskrawe kolory szczególnie dobrze nadają się do artystycznego wnętrza. Można łączyć je ze wspomnianymi wcześniej, głębokimi odcieniami (bordo, szmaragdowozielony lub ciemny fiolet), które sprawią, że Twoje wnętrze będzie wyglądało na bardziej luksusowe. Przykładem dobrego połączenia odcieni jest zastosowanie łóżka w stylu marokańskim o ciemnych kolorach, które idealnie pasuje do wystroju w stylu bohemy.  Taki mebel skontrastuj z jasną pościelą.

Rośliny stanowią świetny dodatek dla stylu boho

Rośliny doniczkowe idealnie pasują do stylu bohemy. Są one łatwą i łatwą do zastosowania metodą tworzenia luźnej atmosfery. Ponadto, sprawiają wrażenie, że pokój jest większy. Rośliny pełnią podwójną rolę – funkcjonalną i estetyczną. Po pierwsze, są naturalnymi filtrami powietrza. Po drugie, stanowią naturalny element wzorniczy o jaskrawym kolorze, który nie zaburza całości wystroju. Dobór odpowiadających Ci rośliny potraktuj jako zabawę, podczas której możesz wykazać się swoją fantazją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *