Styl loft w niewielkim mieszkaniu

Jeżeli posiadasz lub zamierzasz nabyć niewielkie mieszkanie, to na pewno zastanawiać się jak najlepiej będzie je urządzić. Z pomocą przychodzi styl loft. Dzięki niemu, będziesz w stanie wizualnie zwiększyć przestrzeń w swoim domu.

Styl loft

Styl loft zazwyczaj spotykany jest w odnowionych, zabytkowych – często poprzemysłowych – budynkach. Nie jest to jednak zasadą, ponieważ stosuje się go również w nowopowstałych nieruchomościach.  Pewne jest za to, że wnętrza w stylu loft różnią się od siebie znacząco. Prawdopodobnie nie będziemy w stanie znaleźć dwóch takich samych rozwiązań. Niemniej jednak wnętrza w stylu loft najczęściej charakteryzują się dużą otwartą przestrzenią. Jako, że styl jest stosowany zazwyczaj w odnowionych magazynach, powszechne są wysokie sufity. Widać pod nimi belki lub części systemu wentylacyjnego. W nowszych pomieszczeniach te elementy są często dodawane wyłącznie ze względów estetycznych – tworzą zabytkowy wygląd.

Loft w niewielkim mieszkaniu

Jeżeli Twoje mieszkanie jest niewielkie, to wciąż możesz zastosować w nim styl loft. Będzie to nawet bardzo korzystne, ponieważ takie rozwiązanie wizualnie znacząco zwiększy powierzchnię mieszkania.

Jak najmniej ścian

W mieszkaniu typu loft powinno być jak najmniej ścian wewnętrznych. Ich usunięcie pozwoli Ci na stworzenie otwartej przestrzeni, co zwiększy wizualnie powierzchnie mieszkania. Ten zabieg pozwoli na odzyskanie marnowanej przestrzeni i umożliwi przepływ powietrza i światła. Jeżeli jednak nie możesz pozbyć się swoich ścian wewnętrznych, to użyj chociaż łuków we framugach i nie wstawiaj w nie drzwi.

Meble zorganizują przestrzeń

Stworzenie pożądanej organizacji mieszkania możesz osiągnąć poprzez właściwe ustawienie mebli. Dzięki nim naturalnie podzielisz przestrzeń. Wystarczy, że zgrupujesz meble w oddzielnych „pomieszczeniach” w ramach otwartego planu mieszkania. W ten sposób zoptymalizujesz wykorzystanie przestrzeni, która nie będzie marnowana przez zbędne ściany.

Antresola – świetny pomysł!

Jeżeli Twoje mieszkanie ma wysoko umieszczony sufit, lecz jest niewielkie pod względem powierzchni – stwórz antresolę. Dzięki temu wykorzystasz dostępną przestrzeń i stworzysz dodatkową powierzchnie mieszkalną. Antresole najlepiej nadają się na część sypialną mieszkania, ale równie dobrze możesz ustawić tam burko lub kanapę.

Co na ścianach?

Istnieje kilka możliwości pokrycia ścian w stylu loft. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest zachowanie oryginalnych materiałów, czyli co do zasady cegły. Tam gdzie jej nie było, projektanci sugerują użycie materiałów imitujących cegłę. W przypadku przestrzeni kuchennej i łazienkowej, stosuje się zazwyczaj płytki typu metro. Jest to przemysłowy, a zarazem nowoczesny akcent, który pasuje do wielu stylów.

Okna i drzwi

Te elementy mogą Twojemu wnętrzu nadać ostateczny charakter. Ze względu na otwarty plan mieszkania, duże okna będą odrywać główną rolę. Dużo naturalnego światła, które wypełnia otwartą przestrzeń, sprawia, że ​​mieszkania są większe i jaśniejsze. Okna często rozciągają się na całej wysokości ściany od podłogi do sufitu. Dzięki temu światło obejmuje wszystkie poziomy, w tym podłogę antresoli.

Meble w stylu Loft

W standardowym mieszkaniu pokoje są zwykle podzielone ścianami. Daje to pewną elastyczność w tworzeniu wyglądu i wyborze stylu dla każdego pokoju z osobna. Jednak w lofcie, wszystkie meble nie tylko muszą pasować do jednego wzoru estetycznego, to jeszcze do tego muszą wspierać funkcję każdej strefy. Łatwym sposobem na zdefiniowanie różnych przestrzeni w ramach otwartego planu mieszkania jest używanie dywanów. Taki dywan wyznacza centrum jednego „pokoju” w obrębie twojego lokum. Inną drogą do strefy jest obrócenie mebli w swoją stronę. Możesz tworzyć „ściany” składające się z tylnej części ustawionych mebli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *